MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Sağlık, Toplum » İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu’dan Acemi Kasaplara Uyarı..!

İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu’dan Acemi Kasaplara Uyarı..!İstanbul İl Salık Müdürü Ali İhsan Dokucu, Kurban bayramı öncesi acemi kasapları uyararak, “Vatandaşlarımıza, kendi kurbanlarını kesmeleri yerine profesyoneller kasapları tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Kurban kesimi sırasında herhangi bir kesilme vakasında hastane hastane dolaşmak yerine 112 acil servisten yardım alınmalı” dedi.

İstanbul İl Salık Müdürü Ali İhsan Dokucu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi bir basın toplantısı düzenleyerek, kurbanlık kesimi sırasında yaşanan kazalara ilişkin vatandaşları uyardı. İl Sağlık müdürü olduğunda karşılaştığı en önemli krizlerden birinin organ kopmaları olduğunun altını çizen Dokucu, “Bu salonda İstanbul’daki hastanelerde görev yapan mikrocerrahi ile ilgili tüm birimleri topladık ve bunla ilgili bir koordinasyon toplantısı yaptık. Özel hastanelere mikrocerrahi müdahalelerde ödenen fiyatı yaklaşık 3 kata kadar arttırdık ve böylelikle uzuv kopma vakalarında özel sektörün çekingen davranmasının önüne geçtik. Artık 112 üzerinden haber verilmesi durumunda organ ve uzuv yaralanmalarında çok daha az sorun çıkmaya başladı” dedi.

İstanbul’da yılda yaklaşık 200 civarında uzuv kopması vakasının yaşandığını vurgulayan Dokucu, “Bu yaptığımız koordinasyon ile ilgili bir tanıtım filmi ve reklamlar hazırladık. Bu görüntülerin dev ekranlarda çevirmeye başlıyoruz. Televizyonda da dönecek ve bu sayede vatandaşımızı uzuv kopma vakalarında 112’yi aramaları konusunda bilinçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.
Dokucu, şunları söyledi:

“9 günlük bayram tatilinin hepimiz için güzel geçmesini diliyorum. Kurban kesimi sırasında dikkatsizlik sonucu yaralanmalar olabiliyor. Vatandaşlarımıza kendi kurbanlarını kesmeleri yerine profesyoneller kasapları tercih etmelerini tavsiye ediyorum. İstanbul ili olarak mikrocearrahi inisiyatifiin tamamını bir aksilik olmayacak şekilde hazırlandık. 6 merkezimin hazır haldedir. Burada çok önemli unsur sistemin 112 üzerinden işlemesi gerekliliğidir. Kurban kesimi sırasında herhangi bir kesilme vakasında
hastane hastane dolaşmak yerine 112 acil servisten yardım alınmalı. Kendi dolaşırsa hem mağdur olacaktır hem de sorunu çözememiş olacaktır.”
İSTANBUL (İHA)

📆 12 Kasım 2010 Cuma 15:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR