MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Manşet, Toplum » Kadıköy ile Kiev’in Obolon İlçesi Arasındaki Kardeşlik Köprüsü
Kadıköy ile Kiev’in Obolon İlçesi Arasındaki Kardeşlik Köprüsü


İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nden 46 kişilik bir heyet, ‘Türkiye-Ukrayna El Ele’ Eğitim İşbirliği Programı çerçevesinde, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Obolon İlçe’sine geldi.

Kadıköy Kaymakamı Hasan Karahan başkanlığındaki heyet temsilcileri Kiev’de Türk müteşebbislerce açılan, Uluslararası Meridyen Okulu’nu da ziyaret etti.

Kadıköy Kaymakamı Karahan ve beraberindekiler, Meridyen Okulu’nu gezerek idarecilerden okul hakkında bilgi aldı.

Ukrayna ziyaretleri hakkında Cihan’a bilgi veren Hasan Karahan: “Ukrayna’ya, Kiev’e Obolon’a ilk gelişim. Kadıköy-Obolon İlçesi arasında 6 yıldır bir dostluk köprüsü var. Yaklaşık 16 okulumuz karşılıklı işbirliği içerisinde. Her yıl bir defa mayıs ayında Obolon İlçesi’nden Milli Eğitim Müdürü, Belediye Başkanı onlar Kadıköy’ü ziyaret ediyor. Karşılığında da bu yıl ilk defa olmak üzere ben ve ilçe eğitim müdürü geldik. Burada anaokulundan liseye hatta halk eğitim merkezleri de olmak üzere karşılıklı işbirliği yapıyoruz. Eğitim alanında bildiklerimizi gördüklerimizi karşılıklı paylaşıyoruz. Çok büyük bir hüsnü kabul görüyoruz.

İlişkilerimizi gittikçe daha da sıcak hale geliyor. Türkiye’ye karşı, İstanbul-Kadıköy’e karşı özel bir sevgi ve sempatileri var . Bizi burada da çok güzel bir şekilde karşıladılar. Çok güzel bir ev sahipliği yaptılar. Çok mutlu olduk” dedi.

Ukraynalıların Türkçe konuşmaları, İstiklal Marşı söylemeleri ve Türk halk oyunları oynamalarından etkilendiğini ve bu ilişkilerin daha da artacağına inandığını ifade eden Kaymakam Karahan bu konuda emeği geçen gerek Ukraynalı gerekse Türk vatandaşlarına teşekkür etti.

Karahan sözlerine şöyle devam etti: “Eğitim bildiğiniz gibi çağımızın en önemli meselesi. Bu konuda uluslararası işbirliği de gerekli. Burada bir Türk Okulu olduğunu öğrendik özellikle orayı da ziyaret etmek istedik. Bizim karşılıklı işbirliği ile bugüne kadar yaptığımızı yapıyorlar. Burada 8 yıldır okul olduğunu öğrendim, daha da uzun yıllar kalacağına inanıyorum. Bizim yaptıklarımızın bir benzerini de onların yaptıklarını öğrendim. İşbirliği yaptığımız okulların Türkçe olimpiyatlarında başarılar elde ettiğini ikinci olduğunu öğrendim ondan da mutlu oldum.”

Kaymakam Karahan başkanlığında Kiev’e gelen heyette; Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Fahri Cürebal ve Kadıköy’deki bazı ilköğretim okullarının müdürlerinin yanı sıra birçok ilköğretim öğrencisi yer alıyor.

Eğitimde Ortak Projeler Konuşuldu

Kadıköy Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Kiev’e gelen heyetin, 24 Ekim’de Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

İstanbul ve Kiev’in iki büyük ilçesi arasındaki ilişkiler, 2005 yılında, dönemin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ile Ukraynalı meslektaşı Boris Mihayloviç Jebrovskiy arasında imzalanan “Türkiye – Ukrayna Eğitimde El Ele” Eğitim İşbirliği Programı ile başladı. Proje kapsamında, İstanbul’un bazı ilçeleri ile Kiev’in ilçeleri, eğitimde kardeş ilçe olurken, Kadıköy de Obolon ilçesi ile eşleşmişti. Bu proje, iki ülkenin eğitim ve kültürde işbirliği yapmasını, iki ülke çocuklarının birbirlerinin kültürlerini daha yakından tanımasını öngörüyor.

(CİHAN)

Etiketler: , , ,
📆 23 Ekim 2009 Cuma 15:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR