MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Sağlık, Toplum » KadıköyŞifa Hastanesi’nden Ücretsiz Diyabet Taraması..!
KadıköyŞifa Hastanesi’nden Ücretsiz Diyabet Taraması..!


KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi, 25 Kasım 2010 tarihinde,  herkesi diyabet taraması ve bilgilendirme söyleşisine davet ediyor.

Diyabetten Korunabilirsiniz

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü=WHO)’nün hazırladığı kronik hastalıkların önlenmesine yönelik rapora göre diyabet, kronik hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çocuklarda en yaygın görülen kronik hastalıktır. Şu anda dünyada 246 milyon kişiyi etkileyen hastalığın, 2025 yılında 380 milyona çıkacağı beklenmektedir.

Diyabet hastalığı, yol açtığı ek sorunlarla da kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürüp hastalık ve ölüm oranını arttırmaktadır. Dünyada 1. sıradaki hastalık ve ölüm sebebi olan kalp-damar hastalıklarının altta yatan nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra böbrek, göz, sinir tutulumlarıyla da kendini gösterebilmektedir.

Türkiye’de 15 kentimizde yapılan TURDEP-2 araştırması, ülkemizin de bu konuda ciddi tedbirler alması gerektiğini gösteriyor.

13 yıl önce yapılan ilk araştırmalarda %7,2 olan sıklık, % 13,7’ye yükselmiştir. Daha da çarpıcı olan; diyabet öncülü hastalıklara sahip ya da sahip olduğunu bilmeyen gizli diyabetliler ise % 6,9’dan % 13,9’a çıkmıştır. Türk insanının genel kilo, bel-kalça oranlarında da artış bulunmaktadır. Özellikle tip 2 diyabetin açığa çıkmasında önemli bir faktör olan şişmanlık (obezite), -ki özellikle elma tipi (bel çevresi fazla olan) şişmanlık da ülkemizde artmıştır.

Diyabet önlenebilir bir hastalıktır. Diyabetin geçişiyle ilgili 16 genetik geçiş tespit edilmiştir. Dolayısıyla ailesinde diyabet olan kişiler mutlaka düzenli açlık ve tokluk şekerlerini ölçtürmelidirler. Gerekirse ileri tetkikler için hekime başvurmalıdırlar.

KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi, 14 – 21 Kasım Dünya Diyabet Haftası nedeniyle, diyabet taraması ve bilgilendirme söyleşisi düzenliyor.

Bilgilendirme söyleşisinde, KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları uzmanları Dr. Arzu Yalçın, Dr. İrfan Berber, Beslenme & Diyet Uzmanı Dyt. Seda Bahtiyar Tatay diyabetten korunma yolları, hastalığın belirtileri, beslenme ve tedavisi hakkında bilgi verecekler, soruları yanıtlayacaklar.

Etkinlik Detayları:

Tarih : 25 Kasım 2010, Perşembe

Saat : 10:00 – 15:00 arası diyabet taraması

10.00 – 11:00 ve 14:00 – 15:00 arası bilgilendirme söyleşileri

Lokasyon : KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Işıklar Cad. No: 35 / A Ataşehir

Katılım : Ücretsizdir, bilgilendirme söyleşisine katılım için kayıt yaptırılması gereklidir. Kontenjan  sınırlıdır.

Ayrıntılı Bilgi ve Kayıt : Alo KadıköyŞifa 444 2 574

📆 09 Kasım 2010 Salı 14:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR