MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Koşuyolu, Manşet, Toplum » Gufran Taş’tan Koşuyolu Şiir Günü..!
Gufran Taş’tan Koşuyolu Şiir Günü..!


“Şiirin ilkesi, insanın üstün bir güzelliği özlemesidir. Bu ilke, bir coşkunlukta, bir ruh taşkınlığında kendini gösterir. Bu coşkunluk, aklın yoğurduğu gerçeğin dışındadır.”   –Baudelaire

“Şiir, kelimelerle güzel şekiller kurmak sanatıdır.” – Cahit Sıtkı Tarancı

“Şiirde güzellikten başka amaç aramam.”     – Cenap Şahabettin

Güzel şiirde sağlam düşünce ve derin duyguların yanı sıra etkileme önemlidir. Düzyazıda biçem(üslup) ne ise şiirde de odur. Bir başka söylemle biçem, şiirin gücünü sergiler. Günlük yaşamda hoşlandığımız bir nesneye “şiir gibi” demez miyiz? Durum, apaçık etkileme ve etkilenme gerçeğidir.

Muhsin Durucan Koşuyolu Mahallesi Gönüllüler Evi’ndeki şiir gününe katılarak belli kurallar çerçevesinde pazar günlerini ayırma özverisinde bulunan katılımcılarla  gönül gücü(moral) veren etkinlik hakkında düşüncelerini dile getirdi .Durucan şunları dile getirdi:

‘’Kendisini yıllar önce tanıdığım, sanatçı kimliğine sevgi ve saygı duyduğum şair ve besteci Gufran Taş; Koşuyolu eski Kalp Hastanesi’nin karşısında park içindeki Koşuyolu Mahallesi Gönüllüler Evi’ndeki şiir gününe çağrı amaçlı iki kez telefon etti.

Her ayın ilk pazar günü gerçekleştirdikleri izlenceye gitmek üzere güneşli bir kasım günü yola çıktım. Gelenler arasında daha çok, geçmişte Pera Palas Şiir İzlencesi’ne katılanları gördüm. Ortam beni sevindirdi!

Engin Peker’in müziği ile rahatladıktan sonra yönetim masasında ruhlara yağmur yağdıran Gufran Taş ve geçmişten sesler taşıyarak her zaman ortamı baharlaştıran sunucu Özcan Atamert, gereken konuşmayı yaparak dinletiyi başlattılar. İlk programları olduğundan olmalı, özellikle Taş’ın jest ve mimiklerindeki heyecann uzun süre karşıya yansıdığını gözlemledim!

Aziz Atatürk’ümüzü anma içerikli kimi müzik ve şiir, salonda coşkulu yankı yaptı. Ardından sırayla aşağıda belirtilen katılımcı adlar şiir ya da şarkılarını seslendirdiler:

Mualla Orhan, Gönül ve Ender Halıcı,  Hayret ve Bülent Gürkanlı, Nurten Tolay, Halenur Kor, Mehmet Ergönül, Muhsin Durucan, Ahsen ve Ayhan Akdemir, Saffet Çorbacıoğlu, Ayten Hatice Eti, Ercan Akbay, Mustafa Kuşcuoğlu, Orhan Gökçe, Ergun ve Nalân Doğanay, Hadiye Aslan, Nurten Erözer, Cem Özkarslı, Zehra Özkan ve Sevgi Çabuk…

Şiir adına, sanat adına emeği geçenleri kutluyor; belli kurallar çerçevesinde pazar günlerini ayırma özverisinde bulunan katılımcılara gönül gücü(moral) veren etkinliğin başarıyla sürmesini diliyorum.’’

Galeri
📆 09 Kasım 2010 Salı 10:23   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Gufran Taş’tan Koşuyolu Şiir Günü..!” için bir cevap

  1. Muhsin DURUCAN dedi ki:

    Sayın Gülerci
    Teşekkür eder, başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR