MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Göztepe, Manşet, Sağlık » Domuz Gribi İstanbul’daki Okullarda Yayılıyor
Domuz Gribi İstanbul’daki Okullarda Yayılıyor


Domuz Gribi aşısı tartışmaları devam ederken hastalık İstanbul’daki Okullarda hızla yayılıyor.

Diyarbakır’da hastalık nedeniyle eğitime ara verilmesinin ardından, İstanbul’da 13 okulda, 19 öğrencinin domuz gribi olduğu açıklandı. Bir okulun tatil edildiği Ankara’da ise 10 okulda daha virüs tespit edildi. Tatil kararı ise yok

İstanbul AA Gökhan Karakaş’ın haberine göre, İstanbul Valisi Muammer Güler, megakent İstanbul’da 19 öğrencide H1N1 virüsü (Domuz gribi) tespit edildiğini açıkladı. Vali Güler, 13 okulda 19 öğrencide virüs tespit edildiğini, öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu vurguladı. Güler, “H1N1 virüsü tespit edilen okullar arasında özel okullar da var, devlet okulları da” dedi.

‘Yayılma riski yok’

Güler, H1N1 virüsü tespit edilen öğrencilerin farklı sınıflarda bulunduğuna dikkati çekerken, “Son beş günde bu okullardan başka vakanın gelmemiş olmaması temas öyküsünün bulunmadığını, bir yayılma riskinin bulunmadığını göstermektedir” diye konuştu. Güler, gerekli izleme çalışmalarının titizlikle sürdürüldüğünü, bir yayılma riski görüldüğünde veya o okulla ilgili tatil gerektiren bir durum söz konusu olduğunda gerekli tedbirlerin alınacağını bildirdi.

Veliler panik oldu

Şu anda referans laboratuar olarak kabul edilen Çapa Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda çeşitli yaş gruplarından 40’a yakınının tahlilinin sürdürüldüğünü, bunun 22’sinin 18 yaş altındakilere ait olduğunu kaydeden Güler, “Yeterli personelimiz ve ilaç stoğumuz var. Riskli gruplar başta olmak üzere aşılanmalara başlanacak” dedi. Güler, aynı sınıfta birden fazla öğrencide virüsün görülmesi halinde tatil seçeneğinin devreye girilebileceğini bildirdi.
Güler, H1N1 virüsü tespit edilen okulların isimlerini açıklamayacaklarını, ancak spekülasyon olması halinde okulların isimlerini bildirebileceklerini söyledi. Güler, “İstanbul’da şu anda bir panik havası yaratacak sıkıntının olmadığını şimdilik ifade ediyorum” diye konuştu. Ancak açıklama velileri harekete geçirdi. Pek çok okul yetkilisi velilerin sürekli telefon açarak okullarında domuz gribi olup olmadığını sorduklarını, velilerin panik yaşadıklarını söyledi.

Anadolu’da 50 vaka mı var?

İstanbul’un Anadolu yakasında domuz gribiyle ilgili görevli olan Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 4 gün içerisinde 18 yaş altı 177 müracaat olduğu, bunlardan 50’sinde H1N1 virüsüne rastlandığı iddia edildi. Öğrencilerin bazılarının özel okulda okudukları kaydedildi.

Uzmanlar, virüs tespit edilen öğrencilerin yurtdışı bağlantısı olmamasına dikkat çekerek, “Daha önceki vakalar, yurtdışına gidip gelenlerdi. Bunları takip etmek mümkün oluyordu. Ancak, son gelen hastaların hiçbirinin yurtdışına çıkmamış olması dikkat çekici. Velilerin paniğe kapılmadan çocuklarını takip etmeleri gerek” diyor.

Yardım Alınabilecek Adresler

Domuz gribiyle ilgili olarak Avrupa yakasında Şişli Etfal ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma hastaneleri, Anadolu yakasında da Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin görevlendirildiğini belirten Vali Güler, hastalıkla ilgili bilgi almak isteyenlerin İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün (212) 638 30 00 numaralı telefonu ile (212) 511 89 18 numaralı telefonunu veya Sağlık Bakanlığı’nın Alo 184 hattını arayabileceklerini kaydetti.

Etiketler: , , ,
📆 22 Ekim 2009 Perşembe 11:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR