MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Fasl-ı Siyaset Yasin Aktay’ı konuk etti
Fasl-ı Siyaset Yasin Aktay’ı konuk etti


69. Fasl-ı Siyasetin  konuğu Prof Dr.Yasin Aktay’ dı. Akay ” bir başka açıdan seçmen profilini “ konusunu işledi. BY OTELL salonlarında yapılan programa Kadıköylüler yoğun ilgi gösterdiler.

Ömer Şahan’ın yönettiği programda konuşan Prof.Dr. Yasin Aktay “ Referandum sonuçları bir ölçüde seçim havasına sokuldu. Bir tarafta Ak Parti diğer yanda CHP, MHP ve BDP. buna rağmen % 58 EVET % 42 HAYIR çıktı. Aslında ana muhalefet partisi meclis oylamaları sırasında yanlış politika izledi. Üç maddenin dışındaki maddelere evet diyoruz diyen CHP daha sonra bu maddelere de hayır diyerek tutarsızlığını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

MHP de CHP’nin peşinden giderek tabanı ile arasını açtı. Referandum sonrasında Sayın Başbakan  % 42 yi önemsiyoruz diyerek çalışmaları bu kısma doğru yönlendirdi. Aslında doğrusu da buydu. Diğer partilerinde AK Parti gibi düşünüp % 58 niye bizi desteklemiyor diyerek çalışmalarını bu yöne doğru kaydırmaları gerekir.

Türkiye haritasını kırmızı ve maviye boyamak bu işin gerçeğini göstermiyor. Mavi dedikleri sahillerde % 49 EVET % 51 HAYIR çıkan iller var. Yani bu illerin tamamını mı HAYIR dedi diye Kabul edeceğiz. Ya da Kırmızı ile işaretlenmiş illerimizde % 52 EVET % 48 HAYIR çıkmış. Şimdi biz bu illerin tamamını mı EVET demiş gibi mi kabul edeceğiz? Böyle bir şey mümkün mü? Referandum çalışmalarında Başörtüsü sorununu biz çözeriz diyen CHP geldiğimiz bu günde kendi içinde bile bu sorunu bırakın çözmeyi tartışamıyor bile.

CHP ‘nin yeni projeler üretmesi lazım.1950 ler den kalan korku siyasetleri ile vatandaşın karşısına çıkıp oy isteyemezsiniz. İsteseniz de alamazsınız. Bakın size korku ile ilgili bir şey anlatayım. İnsan karafatma böceğinden korkar. Peki, ne yapar? Ayağı ile basar ve böceği öldürür. Bu işten kim zararlı çıkar? Korkulan böcek karafatma…

Çünkü hayatını kaybetmiştir. Yıllar boyu başörtüsü korkusunu gündeme getirdiler. Zararını eğitimlerini tamamlayamayan kızlarımız çekti. Türkiye İran olacak korku teorileri ile halkın karşısına çıktılar. Sonuç hüsran. Bilmedikleri bir şey var.

Türkiye Orta Doğuda bir model oldu. Türkiye, İran’ın ve orta doğu ülkelerinin örnek aldıkları bir model oldu. İran ve orta doğu ülkeleri artık birer Türkiye olma yarışındalar. Göremedikleri işte bu… “Dedi.

Prof Dr. Yasin Aktay son günlerin güncel konusu CHP de yaşanan kriz hakkında “ Kılıçdaroğlu liderliğini kanıtlamak için bir şeyler yapmak zorunda idi.

Ya bir seçim kazanacak, veya Referandum oylamasında % 50 nin üzerinde oy alacaktı. MHP ve BDP ile birlikte % 50 oy alamadı. Seçim kazanması da mümkün değil. En azından bu günkü konjonktür de… O zaman bir şeyler yapması gerekiyor. O da parti içinde bir zafer kazanmayı tercih etti. Genel sekreteri Önder Sav’ı ve arkadaşlarını partinin önemli kademelerinden uzaklaştırdı. Buna artık Kılıçdaroğlu’nun başarısı mı dersiniz? Yoksa klasik CHP belgeseli mi dersiniz yorumunu size bırakıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kapanış konuşmasını yapan İlçe Başkanımız Muharrem Ödemiş gecenin anısına Prof.Dr. Yasin Aktay’a plaket verdi…

Galeri
📆 08 Kasım 2010 Pazartesi 11:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR