MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Feneryolu, Flaş, Göztepe, Manşet, Suadiye » Kadıköy’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Kadıköy’de Cumhuriyet Bayramı KutlamalarıCumhuriyet Bayramı Kutlamaları Meşale Yakma Töreniyle Başlıyor

Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümlerini her yıl görkemli etkinliklerle kutlayan Kadıköy Belediyesi, bu yıl da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 86 ncı yılını farklı etkinliklerle kutlayacak. Kadıköy’de kutlamalar 22 Ekim Perşembe günü Kadıköy Atatürk Anıtında yapılacak geleneksel meşale yakma töreniyle başlayacak.

Kadıköy’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları, Kadıköy Belediyesi’nin, gönüllülerin ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinlikle kutlanacak. Resim sergileri, paneller, söyleşiler ve folklor gösterilerinin yer alacağı kutlamaların başlangıcı ise her yıl geleneksel olarak yapılan sembolik Meşale Yakma Töreniyle yapılacak. Kadıköy Atatürk Anıtı önünde Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün öğrencilerle birlikte sembolik olarak meşale yakmasıyla başlayacak kutlamalar, hafta boyunca yapılacak farklı etkinliklerle sürecek.
Kadıköy’de resmi kutlamalar ise 28 Ekim 2009 saat 13.00 de Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başlayacak. Resmi tören ise 29 Ekim 2008 saat 10.00 da Feneryolu Işıklar’da yapılacak.

Bağdat Caddesi’nde Yine Yüzbinler Yürüyecek

Kutlamaların en görkemli yanını oluşturan ve her yıl binlerce Kadıköylünün katıldığı Cumhuriyet’e Bağlılık Yürüyüşü ise yine Bağdat Caddesi’nde yapılacak. 29 Ekim 2009 Perşembe günü saat 19.00 Suadiye Işıklar da başlayacak olan yürüyüş Göztepe’de son bulacak. Binlerce Kadıköylünün sadece Türk Bayraklarıyla katılacakları yürüyüş sırasında çeşitli şarkıların çalınacağı Cumhuriyet Tırı yürüyenlere eşlik edecek.

Lazer ışıkları, gökyüzü tarayıcılarının kullanılacağı gece Havai Fişek gösterisi ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün Cumhuriyet’e bağlılık andını, katılımcılara tekrar ettirmesiyle son bulacak.

MEŞALE YAKMA TÖRENİ
TARİH: 22 EKİM 2009 PERŞEMBE
SAAT: 10.00
YER: KADIKÖY ATATÜRK ANITI ÖNÜ

CUMHURİYET’E BAĞLILIK YÜRÜYÜŞÜ
TARİH: 29 EKİM 2009 PERŞEMBE
SAAT 19.00
YER: BAĞDAT CADDESİ SUADİYE IŞIKLAR

📆 22 Ekim 2009 Perşembe 10:28   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kadıköy’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları” için bir cevap

  1. ALİ PÜRER dedi ki:

    Her sene yapılan bu yürüyüş artık gerçek kahramanlarınıda kapsayan bir yürüyüş olmalı. Osmanlı Türkü’nün KURTULUŞ MÜCADELESİ olan İstiklal Svaşını, bilindiği gibi Şark Fatihi KÂZIM KARABEKİR PAŞA başlatmış ve mücadelenin başına Mustafa Kemal’in geçmesini sağlamıştır. Mustafa Kemall, PAŞAMIZ olmasaydı, Anadoluda bir köşeye çekileceğini Rauf Orbay’ın hatıralarında okunabilinir. En umutsuz anlarında Sy. PAŞAMIZ imdadına koşmuştur. Sayın Paşa’mızın evi Erenköy’dedir. Yürüyüş MÜCADELESİNİN MEŞALESİNİ Yakan, Paşa’mızın evi önünde yakılarak başlanabilinir veya orada bitirebilinir. Bunca senedir yapılmayan bir VEFA borcuda ödenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR